O táboře

Jsme na mailu harcovnici@harcovnici.cz nebo Facebooku!


Na naši základnu ve Valdově jezdíme každoročně už od roku 1995. Tábořiště leží na soukromém pozemku na louce obklopené lesy nedaleko od vesnice Valdov u Nové Paky. Na tábor jezdíme vždy na dva týdny většinou jako třetí turnus po skautském oddílu, od kterého máme tábořiště vypůjčené.

Na táboře spíme ve stanech s podsadou pro dvě osoby. Na mytí je zbudováno koryto se studenou vodou a sprchy s kotlem na teplou vodu, v dosahu 400 metrů je koupání – rybník Richard. Vaření probíhá v polní kuchyni pod vedením zkušených šéfkuchařů. Vedle kuchyně se nachází jídelna, která slouží ke stravování nebo také jako ochrana před nepříznivým počasím. V táboře není zavedená elektřina, svítíme si baterkami nebo petrolejovými lampami.

Na tábor jezdí děti ve věku od 6 let (po absolvování 1. třídy základní školy) až do 16 let. Jsou rozdělené do setnin podle věku a tří harcovnických barev. Mladší děti (většinou 6 až 11 let) jsou dvojky a starší (zpravidla 12 až 16 let) trojky. Dvojky i trojky jsou potom rozděleny na tři barvy – červená, žlutá a zelená. Příslušnost k setnině se pozná podle počtu a barvy proužků na čepici, kterou nosíme po vzoru Rogersových harcovníků z knihy Cesta na severozápad. Barvy proti sobě na táboře soutěží v celotáborové hře, která se skládá ze sportovních a vědomostních etapových her. Téměř každý večer se scházíme u ohníčku, kde zpíváme písničky, odpočíváme a veselíme se.

Náš tábor je zaměřen na přírodu a aktivity v ní. Hlavní náplní jsou tedy společné hry a úkoly v lese nebo v táboře, poznávání a získávání respektu k flóře a fauně, učení se praktickým manuálním i duševním činnostem, zdolávání různých zajímavých cílů apod. Chodíme na kratší průzkumné trasy v okolí tábořiště a v prvním týdnu konání tábora se všichni odebereme na jednodenní harc, který je přípravou na velký harc, probíhající v druhém týdnu tábora. Na velký harc chodí mladší dvojky na dva dny a starší trojky na tři dny. Harc je spojen s vytyčením cíle, zdoláním trasy a přenocováním v přírodě – spaní pod širákem. V okolí našeho tábořiště se nachází mnoho zajímavých turistických míst, které hojně využíváme. Patří mezi ně hlavně Prachovské skály, Český ráj anebo Krkonoše.

O program a zábavu se na táboře stará harcovnické vedení, které se skládá z takyrálů, klukovníků, setníků (vedoucích) a kadetů (praktikantů). Tábor by se neobešel ani bez zodpovědné zdravotnice a bez výborné kuchyně organizované vždy mistry kulinářskými. Harcovnické vedení tvoří převážně studenti vysokých škol a jejich absolventi.


Vedení

Hlavasové

Františka Pecková – studentka FF UK a guru přes kytaru. Jazykově velmi nadaná klukovnice ctící harcovnickou tradici.

Lucka Janouchová – studentka FHS UK se zápalem k čemukoliv eko, bio a vege. Nepouštějte se s ní do pěveckých soubojů, rozcupuje vás jako nic!

 

Setníci a kadeti

Majda Hurtová – studentka ČZU. Místo malých harcovníků nám na tábor vozí psí ochranku. Jestli někdo umí umravnit psa nebo nezbedného harcovníka, tak naše Majda.

Verča Švomová – studentka VŠE se silným vztahem k éterickému stylu oblékání. Má nejdelší krok ze všech a nebojí se ho využít při poutích delších, než si umíme představit.

Míša Raková – absolventka střední pedagogické školy rozdávající nejen krásné úsměvy. Zvládne utěšit malého i velkého harcovníka a její písně jsou doslova dechberoucí.

Pepa Šaroch – absolvent střední průmyslové školy a náruživý zahřívač fotbalových střídaček. Manuálně zručný, dokáže si poradit téměř se všemi technickými oříšky.

Fanda Ptáček – potřebujete legraci? Zavolejte Fandu! Pokud ráno potřebujete vzbudit, pověřte tím raději někoho jiného.

Vinda Ptáček – když spí brácha, necháváme srandu na Vindovi. Protože takovou šou s tancem nikdo jiný nepředvede.

Ondra Poncar – s ním v lese přežije každý. Najde jídlo sobě i celé setnině a kdyby to nevyšlo, přístaví k přístřešku kadibudku.

Jáchym Jiruš – kde vidí práci, tam běží pomáhat. Kde žádná není, tam ji vytvoří a oddeleguje.

Vojta Vondráček – bohužel trpí stejnou nemocí jako Jáchym. Lopaty se vždy chytá s úsměvem a ještě u toho zapěje.

Áďa Krejčí – usměvavá kadetka z harcovnické rodiny. Malí harcovníci jí s důvěrou svěřují ty nejintimnější problémy. Třeba přišívání proužků na čepici.

Kačka Števulová – nejčerstvější posila vedení, která si vzala na starost hlídání pitného režimu ostatních harcovníků.

Olda Ptáček – nejmladší z klanu má v oblibě vaření, a tak se těšíme, že nám v našich polních podmínkách brzy naservíruje jeho vyhlášené foie gras.

 

Kuchyně

Lucka Vondráčková – absolvování střední hotelové školy ji vyšvihlo až na post jedné z hlavních kuchařek. Dříve elitní hráčka fotbalu tak nyní kope hlavně do knedliků.

Áďa Jirušová – vědomosti ze střední potravinářské školy se přeci nejlépe uplatní v kuchyni. Gastronomické technologie a procesy týkající se táborové kuchyně – od výběru potravin přes jejich ukládání a zpracování, až po následné servírování – to je její gusto.


Aleš Krejčí – absolvent ZČU, dříve trojkový setník a nyní hlavně táborový grafik pečující o naše vizuální blaho. Je to hlavička.

 

Zdravotnice

Tuto roli si letos střihne zkušená Dr. Papouchová, tedy vlastně Lucka Janouchová. Sice není přímo doktorkou, ale rozumů má na rozdávání.

 

Síň slávy pro naše velevážené poradce

Anežka a Vojta Širocí – manželský páreček vzešlý z hlavasů nyní vychovává dalšího harcovníka. Nevěsme ale hlavu: bydlí nebezpečně blízko táboru, a tak nás určitě navštíví!

Zuzka Pospíšilová – absolventka HTF UK a psychologie na PedF UK. Zajišťuje, aby tábor fungoval tak jak má a již několik let plní i funkci hospodářky. Díky jejímu zpěvu se všichni cítíme v táboře bezpečně.

Honza „Šouras“ Šourek – absolvent ČVUT, nadaný akrobat, kejklíř a znalec České republiky. Dokáže nepozorovaně zmizet a objevit se.

Irča Skurovcová Sládečková – absolventka FF UK, ostřílená trojková setnice. Stará se o táborovou filmotéku a knihovnu, její životní motto je „Láska vyhrává“.

Melina Moravcová – absolventka PedF UK, učitelka a knihovnice z Kounic. Okurku vždy oškrábala růžovou škrabkou za dvacet vteřin, teď už to však učí ostatní.

Tomáš „Torpédo“ Jašek – absolvent ČVUT, který své inženýrské poradenství poskytuje při nejrůznějších dřevěných eskapádách.

Viktor Mašek – kdo nezná Vikiho, nezná… nikdo takový není! Jeho fulltime prací je mezilidská komunikace. Nevěříte? Věřte.