Tábor

Informacím o letošním táboře jsme vyhradili vlastní stránku!
Spojit se s námi můžete na mailu harcovnici@harcovnici.cz nebo Facebooku.


Na naši základnu ve Valdově jezdíme každoročně už od roku 1995. Tábořiště leží na soukromém pozemku na louce obklopené lesy nedaleko od vesnice Valdov u Nové Paky. Na tábor jezdíme vždy na dva týdny většinou jako třetí turnus po skautském oddílu, od kterého máme tábořiště vypůjčené.

Na táboře spíme ve stanech s podsadou pro dvě osoby. Na mytí je zbudováno koryto se studenou vodou a sprchy s kotlem na teplou vodu, v dosahu 400 metrů je koupání – rybník Richard. Vaření probíhá v polní kuchyni pod vedením zkušených šéfkuchařů. Vedle kuchyně se nachází jídelna, která slouží ke stravování nebo také jako ochrana před nepříznivým počasím. V táboře není zavedená elektřina, svítíme si baterkami nebo petrolejovými lampami.

Na tábor jezdí děti ve věku od 6 let (po absolvování 1. třídy základní školy) až do 15 let (včetně). Jsou rozdělené do setnin podle věku a tří harcovnických barev. Mladší děti (většinou 6 až 11 let) jsou dvojky a starší (zpravidla 12 až 16 let) trojky. Dvojky i trojky jsou potom rozděleny na tři barvy – červená, žlutázelená. Příslušnost k setnině se pozná podle počtu a barvy proužků na čepici, kterou nosíme po vzoru Rogersových harcovníků z knihy Cesta na severozápad. Barvy proti sobě na táboře soutěží v celotáborové hře, která se skládá ze sportovních a vědomostních etapových her. Téměř každý večer se scházíme u ohníčku, kde zpíváme písničky, odpočíváme a veselíme se.

Náš tábor je zaměřen na přírodu a aktivity v ní. Hlavní náplní jsou tedy společné hry a úkoly v lese nebo v táboře, poznávání a získávání respektu k flóře a fauně, učení se praktickým manuálním i duševním činnostem, zdolávání různých zajímavých cílů apod. Chodíme na kratší průzkumné trasy v okolí tábořiště a v prvním týdnu konání tábora se všichni odebereme na jednodenní harc, který je přípravou na velký harc, probíhající v druhém týdnu tábora. Na velký harc chodí mladší dvojky na dva dny a starší trojky na tři dny. Harc je spojen s vytyčením cíle, zdoláním trasy a přenocováním v přírodě – spaní pod širákem. V okolí našeho tábořiště se nachází mnoho zajímavých turistických míst, které hojně využíváme. Patří mezi ně hlavně Prachovské skály, Český ráj anebo Krkonoše.


Vedení

O program a zábavu se na táboře stará harcovnické vedení, které se skládá z takyrálů & klukovníků (hlavních vedoucích), setníků (vedoucích) a kadetů (praktikantů). Tábor by se neobešel ani bez zodpovědné zdravotnice a bez výborné kuchyně organizované vždy mistry kulinářskými. Harcovnické vedení tvoří převážně studenti vysokých škol a jejich absolventi.

Hlavasové

 • Majda Hurtová – snaží se o Brexit naruby, ale i tak s námi pořád jezdí. A když je potřeba harcovníky sešikovat, je na to ta pravá.
 • Aleš Krejčí – dříve trojkový setník, potom sklepmistr, nu a teď Majdy sekundář.

Setníci a kadeti

 • Míša Raková – absolventka střední pedagogické školy rozdávající nejen krásné úsměvy. Zvládne utěšit malého i velkého harcovníka a její písně jsou doslova dechberoucí.
 • Fanda Ptáček – potřebujete legraci? Zavolejte Fandu! Pokud ráno potřebujete vzbudit, pověřte tím raději někoho jiného.
 • Vinda Ptáček – když spí brácha, necháváme srandu na Vindovi. Protože takovou šou s tancem nikdo jiný nepředvede.
 • Ondra Poncar – s ním v lese přežije každý. Najde jídlo sobě i celé setnině a kdyby to nevyšlo, přistaví k přístřešku kadibudku.
 • Jáchym Jiruš – kde vidí práci, tam běží pomáhat. Kde žádná není, tam ji vytvoří a oddeleguje.
 • Vojta Vondráček – bohužel trpí stejnou nemocí jako Jáchym. Lopaty se vždy chytá s úsměvem a ještě u toho zapěje.
 • Kačka Števulová – sice si vzala na starost hlídání pitného režimu, ale i tak ji máme rádi.
 • Kačka Zouplnová – novopečená kadetka, která posunula limity lidské pracovitosti.
 • Anča Donátová – nováček, co nás jezdil jenom navštívit mezi ligovými zápasy, ale i tak bude dobrá.
 • A v zástupu kadetů čekají… Anča Linhartová, Emma Lara, Míša Knotková, Šárka Synovcová, Vendy Svobodová, Zita Babczynská, Matěj Hejný, Ondra Mazanec a Štěpán Sládeček!

Kuchyně

 • Áďa Jirušová – gastronomické technologie a procesy týkající se táborové kuchyně – od výběru potravin přes jejich ukládání a zpracování, až po následné servírování – to je její gusto. A taky je s ní sranda.
 • Olda Ptáček – nejmladší z klanu má vařící ambice, a tak nám v našich polních podmínkách hodlá servírovat jeho vyhlášené foie gras. Nebo lečo.

Zdravotnice

Tuto roli si letos opět střihne usměvavá Áďa Krejčí. Malí i velcí harcovníci jí s důvěrou svěřují i ty nejintimnější problémy a co víc, bez mrknutí oka je vyřeší.

Síň slávy pro naše velevážené poradce

 • Lucka Vondráčková – absolvování střední hotelové školy ji vyšvihlo až na post jedné z hlavních kuchařek. A pak nám frnkla do Kanady.
 • Františka Pecková – jazykově velmi nadaná studentka FF UK a guru přes kytaru dohlížející na dodržování harcovnických tradic.
 • Verča Švomová – studentka VŠE se silným vztahem k éterickému stylu oblékání. Má nejdelší krok ze všech a nebojí se ho využít při poutích delších, než si umíme představit.
 • Lucka Janouchová – studentka FHS UK se zápalem k čemukoliv eko, bio a vege. Nepouštějte se s ní do pěveckých soubojů, rozcupuje vás jako nic!
 • Pepa Šaroch – absolvent střední průmyslové školy a náruživý zahřívač fotbalových střídaček. Manuálně zručný, dokáže si poradit téměř se všemi technickými oříšky.
 • Anežka a Vojta Širocí – manželský páreček vzešlý z hlavasů nyní vychovává dalšího harcovníka. Nevěsme ale hlavu: bydlí nebezpečně blízko táboru, a tak nás určitě navštíví!
 • Zuzka Pospíšilová – absolventka HTF UK a psychologie na PedF UK. Zajišťuje, aby tábor fungoval tak jak má a již několik let plní i funkci hospodářky. Díky jejímu zpěvu se všichni cítíme v táboře bezpečně.
 • Honza „Šouras“ Šourek – absolvent ČVUT, nadaný akrobat, kejklíř a znalec České republiky. Dokáže nepozorovaně zmizet a objevit se.
 • Irča Skurovcová Sládečková – absolventka FF UK, ostřílená trojková setnice. Stará se o táborovou filmotéku a knihovnu, její životní motto je „Láska vyhrává“.
 • Melina Moravcová – absolventka PedF UK, učitelka a knihovnice z Kounic. Okurku vždy oškrábala růžovou škrabkou za dvacet vteřin, teď už to však učí ostatní.
 • Tomáš „Torpédo“ Jašek – absolvent ČVUT, který své inženýrské poradenství poskytuje při nejrůznějších dřevěných eskapádách.
 • Viktor Mašek – kdo nezná Vikiho, nezná… nikdo takový není! Jeho fulltime prací je mezilidská komunikace. Nevěříte? Věřte.